Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) iş birliği ile 26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında “100. Yılında Uluslararası Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu” düzenlenecek.

Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek “100. Yılında Uluslararası Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu”nun açış konferansı Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından verilecek.

6 oturum 104 katılımcı 98 bildiri

26 Ağustos 2022 saat 14.00’te Atatürk Kongre Merkezinde açışı yapılacak sempozyum; saygı duruşu ve İstiklal Marşı, müzik dinletisi, protokol konuşmaları, Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından gerçekleştirilecek açış konuşması ve belgesel gösteriminin ardından oturumlarla devam edecek. 6 oturumda yurtiçi ve yurtdışından toplam 104 katılımcının 98 bildiri sunacağı 100. Yılında Uluslararası Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu birinci gününde; “Büyük Taarruz Sürecinde Siyasi ve Diplomatik Gelişmeler, Uluslararası Alanda Büyük Taarruz Değerlendirmeleri, Büyük Taarruz’un Askeri Hazırlıkları, Türkiye’de ve İslam Dünyasında Büyük Taarruz, Büyük Taarruz Harekâtı, Hatıratlarda Büyük Taarruz, Görsel Sanatlarda Büyük Taarruz, Büyük Taarruz Sürecinde Siyasi ve Diplomatik Gelişmeler, Büyük Taarruz’un Ekonomik ve Demografik Yönleri” başlıklı konular tartışılacak. 27 Ağustos 2022 Cumartesi günü ise “Görsel Kaynaklarda Büyük Taarruz, Yabancı Arşiv Kaynaklarında Büyük Taarruz, Yunan İşgal Uygulamaları, Büyük Taarruz ve İç Gelişmeler, Yabancı Basında Büyük Taarruz, Biyografiler, Türk ve Yabancı Basında Büyük Taarruz, Büyük Taarruz Harekâtı, Sinema ve Görsellerde Büyük Taarruz, Yabancı Kaynaklarda Büyük Taarruz, Büyük Taarruz’da Ulaşım ve İletişim, Büyük Taarruz’da Propaganda ve Algı, Büyük Taarruz Kutlamaları ve Büyük Taarruz’un Diğer Yönleri” temaları konuşulacak.

  1. Yılında Uluslararası Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu 28 Ağustos 2022 tarihinde; Şuhut Atatürk Evi, Kocatepe, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği ve Dumlupınar Şehitliği gezileri ile sona erecek.

Detaylı programa ulaşmak için…

16 Ağustos 2022, Salı 70 kez görüntülendi